Ninja Kaplumbağalar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:51

Kimi fikirler kağıt üzerinde absürt durur. “Abi bak bir fikir geldi aklıma, şimdi dört tane genç kaplumbağa olacak. Bunlar insana dönüşecek fakat tam da dönüşmeyecek. Hocaları da bir fare olacak. Hepsinin başka silahı olacak, dünyayı kurtaracaklar. Tabi aynı zamanda bunlar ninja olacak…” diyen adama hangi yapımcı “Al sana para hemen git çek…” demiş bilinmez ama, aslında bakarsanız çok iyi etmiş.

Bilhassa öğlencilerin zihnine çıkmamacasına kazınmış “Tiiineyj miyutınt nijaa töööörrrrıls, tiiineyj miyutınt nijaa töööörrrıls, tiiineyj miyutınt nijaa töööörrrıls. İrozenehalfşooovv törılpavaaa!” dizeleri bizlere, çekingenlik ve kahramanlığı bünyesinde harmanlayan, kendisinden saklandıkları insanoğlu için hayatlarını tehlikeye atan, dünya döndükçe namı yürüyesi Ninja Kaplumbağalar’ın bir çılgın serüvenini daha müjdelerdi 1990’larda. Yüceler yücesi Splinter Usta’ya yaptığı kötülük için büyük bir kin duydukları Shredder‘ı her alt ettiklerinde dünya da kurtulurdu. Arta kalan vakitte da ikincil düşmanlarıyla mücadele eder, bebekleri, kedileri filan kurtarır; üç parmaklı elleriyle pizza yer, kendi alaka alanlarına yönelir veya güzeller güzeli April ablayla takılırlardı. –di’li geçmiş vakit kullandığıma bakmayın, Ninja Kaplumbağalar hala var. Türkiye’de yayınlanıyorlar ve 2012 senesi için yeni bir çizgi dizi serisi ve film projesi mevzubahis. Amma ve lakin, 90’lardaki çılgınlık başka bir çılgınlıktı…

Ninja Kaplumbağalar’ın doğuşu Kevin Eastman ve kankası Peter Laird’in bir gece ansızın 80’lerin dört tanınmış kişi çizgi roman karakteriyle dalga geçmek için hazırladıkları tek sayılık bir çizgi romana dayanıyor. Daha sonraki adımda oyuncak olarak üretilmeye başlanan kahramanlarımız, bir sonraki evrede da çizgi film karakteri haline geliyorlar. 1987 milatlı çizgi dizi ise tüm dünyayla beraber Türkiye’de de Ninja Kaplumbağalar çılgınlığının tohumlarını eken hamle oluyor. Tarihine dört film, iki çizgi dizi, bir dizi ve çeşitli çizgi roman serilerini katmış bulunan Kaplumbağalar şu an resmen 27 yaşında olsalar da Bryan Adams abimizin dediği gibi tiineyçliklerini bozmadan ’18 till i die’a (can verene kadar 18) koşuyorlar.

İnsanları (ve yaratıkları) dış görünüşüne göre yargılamamayı Splinter Usta ile öğrendik biz.

Ninja Kaplumbağalar’ın doğuşu, yoldaşları, düşmanları, ilişki yapıları ve karakterleri çizgi roman, çizgi dizi, sinema filmi gibi mecralarda küçük değişkenlikler sergilemesine karşın 90’lar Türk çocuklarının aklına kazınan hikaye 1987 doğuşlu (Türkiye’ye ithali malumunuz biraz gecikiyor tabi ki) İnterstar, Kanal 6, Kanal D ve bir dizi fark kanalda yayımlanan çizgi diziden tevellüt etmektedir. İşbu hikayede, Hamato Yoshi ismindeki ninja üstadı, arkadaş bildiği Oroku Saki isimli kansız tarafından sensei önünde madara edilerek camiadan dışlanır. Japonya’dan kendini yollara vurup soluğu serüven dolu Amerika’nın New York şehrinde alan ve nihayetinde sokaklara düşüp kanalizasyonda yaşamaya başlayan Hamatocan, bir gün kopilin teki tarafından pet shop’tan alınıp kanalizasyon mazgalından aşağı düşürülen dört evcil kaplumbağa bulur. Kaplumbağaların üzerindeki yeşil yapışkan sıvı canlıları en son temas ettikleri canlının genleriyle harmanlar, böylelikle Hamato dev bir sıçana, kaplumbağalarımız da birer insan-kaplumbağaya dönüşürler. Sıçanlaşmış haliyle Splinter ismini alan usta Hamato dört kaplumbağayı alır, onlara en sevdiği dört Rönesans sanatçısı olan Donatello, Raphael, Leonardo ve Michaelangelo’nun isimlerini verir ve onları arkadaşa güven düşmana korku salan birer ninja olarak yetiştirir. Kaplumbağalarımıza öğretmen, akıl hocası, müşfik bir baba olan Splinter Usta’nın belki de tek falsosu beslenme eğitiminde kendini göstermiş, Kaplumbağalar pizzadan başka bir şey yemez olmuşlardır.

Pizza?

Eşyanın tabiatına uygun olarak bu dört kardeş değişik karakter özellikleri ve kavga et araç ve taktikleri benimsemişlerdir: Donatello, bilim insanı (kaplumbağası?) ve araştırmacı kişiliğiyle grubun teknik ve ar-ge işlerinden mesul efendi bir azası olup mor renkli bandana taşır ve “bo” sopasıyla dövüşür. Raphael, biraz sathi, diğerlerine göre az daha hırçın ve vurdumduymaz olup kırmızı bandana giyer ve “sai” isimi verilen çatallı iki bıçakla savaşır. Michaelengelo ise neşeli, saf, sakar, zevk-ü sefaya düşkün bir party-boy örneği teşkil edip turuncu bandana taşırken, Türk çocuklarının ilk kez bu çizgi dizide görüp aşık oldukları nançakular (nam-ı diğer mımçıkalar) ile dövüşür. Leonardo (the Alemin Kralı – yazar bu bölümde nesnelliğini kaybetmemek için kendisiyle savaşmaktadır) efendiler efendisi, ideal erkek, örnek idareci, sorumlu bir önder olarak takımın yönetimsel manadaki öncüsü (teknik işlerde bilginin gücüyle Donatello önde gelmesine karşın) ve Splinter Usta’nın sağ koludur. Karar alma istemi ve kabiliyeti pek kuvvetli olan Leonardo mavi bandana giyer ve katana kullanır. Bu haliyle Ninja Kaplumbağalarımız düzgün olarak işleyen bir sistemin olmazsa olmaz öğeleri olarak yaratılmışlardır. Hikayeleri ise bilgi, gözüpeklik, espri anlayışı ve ruh olgunluğunun rastgele bir bünye için çok ehemmiyetli özellikler olduğunu genç dimağlara iletmeye çalışırken, bu özelliklerin teker teker ham birer bünyeden başka bir şey ortaya çıkaramayacağını alt metinde yavaşça önümüze sürer.

“Şıreydır” iyiydi de etrafı kötüydü…

Ninja Kaplumbağalar bu şekilde ortaya çıkar ve formasyonlarını bitirirken, cibilliyetsiz Oroku Saki de Shredder ismini alarak beyin kankası Krang ve Midyat-Seyfo çiftini andıran adamları Bebop (Domuz-İnsan) ve Rocksteady (Gergedan-İnsan) ile 4. Boyut’taki haneleri ve çokişlevli araçları Technodrome’da yaptıkları tasarılarla dünyayı ele geçirmeye çalışırlar. Bu iki cephe arasında süregiden savaşın kamuoyunu ilgilendirmeye başladığı mertebede da Kanal 6 muhabiri April Kaplumbağalarımızla tanışır ve halk nezdindeki dezenformasyon bombardımanından muzdarip olan bu çekingen kahramanları müdafaa ederek onlarla sağlam bir dostluk kurar. Temel karakter düzeni bu şekilde oluşmuş olan hikayede, akıllara kazınan çok sayıda yan karakter de vardır (Örn. Fare Kralı, Casey Jones, Lotus Blossom, Baxter Stockman, Foot Clan fedaileri…v.b.).

Hikayenin buraya kadar olan bölümü bilhassa 90’ların ortasından itibaren edebiyat ve sinema kanalıyla kitleleri tesiri altına alan fantastik-kuntastik hikaye akımının rastgele bir örneğini sergiliyor gibi durur. Ama, Ninja Kaplumbağalar’ın tesiri çocuk dünyamıza rastgele bir hikayenin yaratabileceğinden daha büyük bir yoğunlukla girmiştir. Bir sonraki örneğini kendisini Pikachu sanan çocukla bulacak olan manyaklığın tohumlarını atan bir fenomendir Ninja Kaplumbağalar. Birçoğu şu an 20’li yaşlarından 30’lara merdiven dayamış sayısız manyağın sebebi olmuştur. Sen, sabah takım giysini çekip metrobüs durağına ilerleyen geleceği parlak muhasebeci! Anneni “n’olur pizza yap” istekleriyle bunaltıp ele geçirdiğin dilimi üç parmağıyla yiyen çocuk sensin, itiraf et. Bir zamanlar Technodrome’un toprağa gömülüp lavların yeryüzüne doğru kaynadığı o sahneyi her seferinde büyük bir heyecanla bekliyordun, anımsar mısın? Leonardo oyuncağını bulamadığın için Raphael’e razı olup arkadaşlarından gizlesen da için için hayıflanan sendin. “Anneme tuhafiyeden bir kurdela aldırsam, göz etrafını keser bağlarım kafama” diye uykuların kaçtı, gizleme. Sen ki bir ara sokakta Nançaku yapmak için ideal sopa ve zincir arıyordun, zincir bulamayıp çamaşır ipi kullanıyordun…

Sayısız karakteri, ibret verici maceraları, kameraya dönüp çocuklara verilen iletileri, pizza promosyonu açısından üstlenilen rolleri, şahsi erdem ve zaaflarıyla Ninja Kaplumbağalar 90’lar çocukluğuna damgasını vurmuştu. Bu sebeple, şimdiki bir hayli yetişkinin usanmadan anlattığı birçok hatırada bulunmaktadır. Şimdi bunları tek tek ortaya dökmenin zamanı geldi. Hadi! Şimdi hikaye anlatma sırası sizde! Bize bol bol Ninja Kaplumbağa çılgınlığı örnekleri sunun. Ben ise şu intro’yu tekrar dinleyip İngilizce bilmiyorumuş gibi yaparak müzikle birlikte sözler uyduracağım.

Etiketler:,

Ninja Kaplumbağalar için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Bora  yorumladı. 8:28 am - 19 / 11 / 2019:

    Hic kacirmadan izlerdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reklam